Szervezeti képességekre épülő stratégia

Megközelítésünkben a stratégiai tudatosság, mint szervezeti képesség áll, amely ötvözi a hosszú távú célok mentén való elköteleződést és a szervezeti agilitást, a gyors változásokhoz való rugalmas reagálás képességét.

Hogyan érjük el?

  • A felkészüléshez olyan módszertani támogatást adunk megbízóinknak, amivel az adat-, információgyűjtés egész évben végzett rendszeres tevékenység lesz, és az egyes stratégiaelemzéseket, értékeléseket, célkitűzéseket és céllebontásokat – a gördülő tervezés mintájára – rendszeresen lehet végezni.
  • A stratégia alkotási folyamat során az elemzés fókuszában a belső szervezeti kompetenciák és tudás felmérése áll. A stratégiaalkotás a vezetői kör bevonáson alapul, a jövőképalkotásban és az üzleti stratégiák meghatározásában a szervezet kulcs vezetői és szakértői vesznek részt. Tanácsadó munkatársaink értéklánc alapú üzletfejlesztési alternatívákat, üzleti modelleket dolgoznak ki, és moderálják a stratégia alkotás folyamatát.
  • A felső vezetés számára egy stratégiai dashboard támogatásával válik lehetővé a stratégiai célok megvalósulásának napra kész nyomon követése.

Bennünk élő stratégia

– kulcsmunkatársak egyéni törekvéseinek integrálása

A „bennünk élő stratégia” működteti a szervezetet: a kulcsszereplők által megértett környezeti kihívások és szervezeti célok, személyes beállítódások és törekvések. Egy két napos vezetői workshop keretében felszínre hozzuk és tudatosítjuk a szervezetben lévő „informális” stratégiát. A résztvevőkkel ezt értékeljük, és létrehozzuk a közös értést a kívánatos és követendő stratégiáról és a személyes hozzájárulásokról.

Felkészülés

Vizsgálandó témák és kérdéslista összeállítása

A kívánatos stratégiához adat- és információgyűjtés

Vezetői workshop

Helyzetértékelés, egyéni törekvések feldolgozása

Üzleti modellek értelmezése, stratégiai célok tudatosítása

Összefoglalás

Összefoglaló dokumentáció elkészítése

Követő vezetői workshop, stratégiai célok validálása